Руководство Универзитета у Источном Сарајеву, на челу са ректором Миланом Кулићем, упутило је честитке бројним руским пријатељима поводом Великог и Светог празника – Дана Побједе – 9. маја!!
„Овај дан је симбол неупоредивог јунаштва, несаломљиве воље и духовне величине наших предака“, нагласио је ректор. „За руски и српски народ 9. мај није само историјски датум, већ и темељ нашег заједничког идентитета. Историја непобитно доказује да су наши народи увек стајали на правој страни историје, раме уз раме бранећи идеале слободе, правде и људског достојанства од најмрачнијих сила разарања.
Везе које повезују руски и српски свет су нераскидиве и истински братске. Учвршћене су у котлу најтежих искушења XX века и ојачане заједништвом наших духовних вредности. Наше јединство је живо наслеђе које морамо његовати и преносити на будуће генерације.“
Милан Кулић је истакао да се данас суочавамо са изазовима без преседана.
„У контексту савремених геополитичких трансформација, наша заједничка одлучност да се одупремо било каквим покушајима фалсификовања историје и искривљавања истине о модерности је од посебног значаја“, изјавио је ректор. „Оштро осуђујемо жељу да се обезврјеђује подвиг војника ослободилаца и историјске чињенице замјене политичком сврсисходношћу. Наша борба за историјску истину је борба за поштену будућност, у којој нема мјеста за реваншизам и неонацизам.
Нека сећање на Велику Побједу и даље служи као извор нашег надахнућа и јединства. Желим вам добро здравље, мир, благостање и нова достигнућа у име наших братских народа!
Срећан Велики Дан Побједе!“
